wz
Henrik Larsson                                                                                                                                            

Švédská modla, tehdy teprve na startu své bohaté kariéry v Celticu, si zlomila levou nohu, a to hned obě kosti, holenní i lýtkovou. V tu chvíli už měl za sebou velký švédský talent dvě úspěšné sezony v Celticu a i tu právě probíhající (1999/00) měl velice dobře rozjetou. Vstřelil v 9 zápasech úctyhodných 7 gólů, ale pak to přišlo. Při utkání Poháru UEFA s Olympiquem Lyon soupeřil s protihráčem v souboji tělo na tělo, když ve chvíli, kdy měl levou nohu zapřenou, mu do ní soupeř zdánlivě nepatrně kopnul. Noha nevydržela. Pravděpodobně tomuto zranění dopomohlo i Larssonovo podivné došlápnutí. Bolest to byla jistě úděsná, i diagnóza nezněla příznivě: více než rok bez fotbalu...

Ovšem paradoxně tento hrozivý úraz Larssonovi v rozletu jen pomohl. Ptáte se, jak si vedl v následujícím ročníku? Jeho bilance: 37 zápasů, 35 gólů. Před touto sezonou si dokonce stihl i zahrát na EURU 2000. Může si tedy vůbec na něco stěžovat? Vždyť následně okusil i atmosféru ve velkoklubech, jakými jsou Manchester United a Barcelona, které dokonce asistencí ve finále dopomohl k triumfu v Lize mistrů v roce 2006.

S odstupem času si na hrůzostrašně vypadající zranění zavzpomínali například Kenny Dalglish nebo Gregory Coupet. "Myslím, že tento moment změnil mnoho věcí. Změnil pohled na Larssona, tak ošklivě zraněného, ale i na nás," odtuší Coupet. "Každý zápas, ve kterém si někdo zlomí nohu, se dohrává ve stínu tohoto okamžiku. Ale když si ji zlomil Henrik, kvůli jeho popularitě a samotnému výkonu v tom utkání, to bylo ještě horší," tvrdí zase Dalglish. "Nikdy jsem neviděl nikoho, dát se takhle rychle dohromady z tak těžkého zranění. To je neuvěřitelné."