wz
Alf-Inge Haland                                                                                                                                            

Jeden z nej(ne)slavnějších faulů v dějinách Premier League a fotbalu vůbec se přihodil – jak jinak – v manchesterském derby na Old Trafford.

V dubnu 2001 obletěla svět fotka, která byla skvělou antireklamou na fotbal. Tehdejší kapitán United, dnes trenér Sunderlandu Roy Keane se na snímku sklání nad ležícím norským protihráčem a řve mu do obličeje, aby nehrál divadlo.

Haaland ale nesimuloval. Keane mu brutálním šlapákem vážně zranil pravé koleno a Nor ze hřiště neodešel po svých. Irský záložník byl samozřejmě vyloučen, dostal pětizápasový distanc a pokutu 150 000 liber (tehdy asi 7,5 milionu korun).

Obránce Manchesteru City – jeden ze šesti norských reprezentantů, kteří nikdy nehráli tamní ligu – pak podstoupil několik operací a v roce 2002 skončil s fotbalem.

Keane později ve své autobiografii přiznal, že zákrok na Haalanda byl úmyslnou odplatou za jejich incident z roku 1997. Při něm Ir po soupeři vyjel s takovou vervou, že si při zákroku přetrhl křížový vaz.

Když se svíjel na trávníku, Haaland mu údajně řekl, že to byl nafilmovaný pád. Jakmile však zjistil, že to je s Keanem vážné, „opravil“ se a tvrdil, že Ir si zranění za svůj bezohledný zákrok zaslouží.